Kde koupit Arduino?

Nejprve musí být jasno v tom, zda chci originál nebo si vystačím s klonem. Kdo má jasno, může pokračovat ve čtení, pro ostatní jsem do druhé půlky článku přidal svou vlastní zkušenost.

Pro nákup originálního Arduina doporučuji stránku výrobce nebo osvědčené eshopy, kde vám nikdo neprodá klon za cenu originálu, třeba GME.cz.

Při nákupu klonu jsou pak také dvě možnosti. Chcete ho hned nebo si počkáte na dodávku z Číny? Nakupovat s rychlým dodáním můžete na na již zmíněném GME.cz, Aukru nebo na velkém množství eshopů, kde je nejprve objednají z Číny, vyčkají za vás měsíce na dodání a poté je prodají s přirážkou. Pokud vám nevadí čekat, můžete si je objednat z Číny sami. Budete tak mít nejnižší cenu, ale čekat můžete až tři měsíce. Dobře k tomu poslouží eBay i Aliexpress, jiné nebudu doporučovat, protože s nimi nemám osobní zkušenosti.

Moje zkušenost s Arduino klony

Co se spolehlivosti týče, nemohu si na klony stěžovat. Nikdy se mi nestalo, aby mi klon z nějakého důvodu přestal fungovat, a to v případě kdy jsem se k nim nechoval vůbec hezky. Odebíral jsem z nich příliš velké proudy, nechal jsem do nich proudit příliš velké proudy a také jsem jich mačkal několik v malé krabičce. Nikdy jsem nezaznamenal žádný problém a žádnou odlišnost oproti originálu – tedy kromě ceny, která je několikanásobně nižší.

Bylo by dobré zmínit, že vyráběním klonů nejsou porušovány žádné zákony. Arduino je šířeno jako otevřený projekt a protiprávní je pouze výroba klonů s oficiálním logem nebo vydávání klonů za originál. Na internetu se můžete sekat i se značkovými klony.

Pro nákup originálního Arduina jsou pak z mého pohledu jen dva důvody

  • Vyhnete se nekvalitním klonům a nejspíš i pochybným prodejcům
  • Podpoříte tím jeho další vývoj

Shnutí na závěr

  • Originál koupit na osvědčeném eshopu nebo přímo od výrobce
  • Klon můžete koupit na nejnižší cenu z Číny, ale můžete na něj čekat i čtvrt roku
  • Klon hned můžete mít i hned, a to od přeprodejců Čínských klonů. Dělají to malé eshopy i známé značky jako GME

Pokud máte nějaké osobní zkušenosti, budu rád pokud se o ně podílíte v komentářích.

Odkaz navíc: Jak poznat originál [v angličtině]

Odpovědět..

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *